УТРУДНЕНИЙ ВЕНОЗНИЙ ДОСТУП

Потреба в хорошому венозному доступі є критично важливою для пацієнтів, хворих на гемофілію. Отримати доступ до вен може бути складно, особливо в дітей молодшого віку, а повторювана венепункція може призвести до сильних кровотеч/утворення синців та незворотного пошкодження вен, що обмежує доступні ділянки введення лікарських засобів.

Утруднений венозний доступ (DIVA, difficult venous access), часто зустрічається в медичній практиці. За попередньою оцінкою, більше половини всіх, госпіталізованих, пацієнтів, потребують встановлення периферичного внутрішньовенного катетера (ПВК) для парентерального введення ліків. Це найпоширеніша інвазійна клінічна процедура. Понад третина дорослих і до половини дітей, які звертаються до лікарні та потребують ПВК, мають утруднений венозний доступ. Для визначення утрудненого венозного доступу, використовуються різні підходи, засновані на статі, вікові пацієнтів та багатьох інших параметрах. Широко вживаною, у дорослих пацієнтів, є шкала, для визначення факторів ризику розвитку утрудненого венозного доступу А-DIVA, яка включає декілька критеріїв: кількість периферичних вен, які можно визначити візуально; кількість периферичних вен, що пальпуються; наявність, в анамнезі невдалих спроб проведення внутрішньовенних інфузій; позапланове проведення оперативних втручань; діаметр вени ≤2 мм. При оцінці за цією шкалою, якщо сума балів ≥ 4, то такий випадок, трактується як утруднений венозний доступ.

Також за даними різних публікацій до факторів ризику утрудненого венозного доступу, відноситься індекс маси тіла (ІМТ ≥ 30 або ІМТ < 18).

Підшкірне введення препаратів може вирішити проблеми доступу до вен. Це може дозволити розпочати профілактику в набагато більш ранньому віці та може зменшити ризик кровотечі, яка виникає у дуже маленьких дітей (<12 місяців), до того, як зазвичай починається традиційна профілактика.

ЛІТЕРАТУРА

1. Vanno Sou et all “A clinical pathway for the management of difficult venous access”
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5693534/#CR5
2. Sebbane M, Claret P-G, Lefebvre S, Mercier G, Rubenovitch J, Jreige R, Eledjam J-J, de La Coussaye J-E.
Predicting peripheral venous access difficulty in the emergency department using body mass index and a
clinical evaluation of venous accessibility. J Emerg Med. 2013;44(2):299–305. doi:
10.1016/j.jemermed.2012.07.051. [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0736467912008736?via%3Dihub
3. https://hemophilianewstoday.com/hemophilia-treatments/prophylaxis/