ЩО ТАКЕ ГЕМОФІЛІЯ А?

Гемофілія A – це спадкове захворювання, пов’язане з порушенням зсідання крові, при якому кров не згортається достатньо швидко, що у важких випадках може стати причиною неконтрольованої кровотечі – спонтанної або спричиненої зовнішніми фізичними впливами. Найточніші оцінки поширеності гемофілії, які ґрунтуються на достовірних даних національних реєстрів пацієнтів та щорічних міжнародних звітів Всесвітньої федерації гемофілії (ВФГ) свідчать, що розрахункова кількість чоловіків із гемофілією в усьому світі становить 1 125 000 осіб, у більшості з яких діагноз не встановлений, при цьому близько 418 000 чоловіків мають гемофілію тяжкого ступеня.

Інтенсивність кровотечі або її швидкість у людини з гемофілією може бути такою ж, як і у здорової людини.

Але при гемофілії кровотечі триваліші, а повторні епізоди кровотеч можуть викликати ускладнення і спричиняти серйозні порушення функції суглобів.

Гемофілія А найпоширеніше генетичне захворювання, на яке страждає приблизно 320 000 осіб у всьому світі. Згідно з оцінками, поширеність гемофілії будь-якого ступеня тяжкості серед новонароджених дітей становить 24,6 випадків на 100 000 хлопчиків. У пацієнтів із гемофілією А спостерігається дефіцит або повна відсутність незамінного білка, відомого під назвою фактор VIII, що відіграє ключову роль у процесі згортання крові.

Коли кровотеча відбувається у здорової людини, фактор VIII зв’язується з фактором IХa і фактором Х, що відіграє провідну роль у формуванні згортка крові та сприяє припиненню кровотечі. А в людей, які страждають на гемофілію А, відсутність або дефіцит фактора VIII порушує цей процес і впливає на здатність до формування згортка крові.

ГЕМОФІЛІЯ А – СПАДКОВА ХВОРОБА, ПОВ’ЯЗАНА З Х-ХРОМОСОМОЮ

Гемофілія А є наслідком мутацій/дефектів гена F8, розташованого на Х-хромосомі (Xq28).

Абсолютна більшість (>99%) хворих на гемофілію належать до чоловічої статі:

  • Сини жінок, які є носіями мутацій, мають 50% вірогідності розвитку хвороби, у той час як доньки таких жінок мають 50% вірогідності бути носіями мутацій.
  • Доньки чоловіків з гемофілією А завжди стають носіями гена гемофілії; якщо ж носієм є і їхня мати, то вірогідність розвитку хвороби становить 50%.

Близько 2/3 хворих на гемофілію мають успадковані мутації/дефекти гена F8.

В інших випадках причиною хвороби є спонтанні мутації.

Оскільки гемофілія є спадковим захворюванням, вона передається від батьків дітям як рецесивна ознака, пов’язана з хромосомою Х, тобто хвороба найчастіше передається від матері до сина.

Жінки теж інколи хворіють на гемофілію. Такі випадки є дуже рідкісними, абсолютна більшість пацієнтів із гемофілією належать до чоловічої статі.

Беручи до уваги ступінь недостатності фактору VIII у крові хворого, можна виділити три ступені тяжкості гемофілії А – легкий, середній та важкий.

СТУПЕНІ ТЯЖКОСТІ ГЕМОФІЛІЇ А

Різні мутації/дефекти у гені F8 можуть спричинити зниження активності FVIII або її повну відсутність.

Концентрації FVIII на початковому рівні загалом корелюють зі ступенем тяжкості кровотеч і їх можна використовувати для класифікації ступеня тяжкості гемофілії A.

Нормальним вважають рівень активності фактору згортання крові 50–150%.

В залежності від рівня FVIII, розрізняють три ступені важкості гемофілії: легка (рівень FVIII 5-40%), помірна (1-5% FVIII ) або важка (<1% FVIII). Люди з легкою формою гемофілії не обов’язково мають проблеми з кровотечами до тих пір, поки вони не зазнають серйозної травми або операції. У пацієнтів з важкою формою гемофілії спостерігаються постійні спонтанні кровотечі в суглоби, м’язи та внутрішні органи. У новонароджених та дітей з важкою формою гемофілії у віці молодше 2 років спостерігаються кровотечі у м’які тканини та внутрішньом’язові кровотечі; кровотечі, пов’язані з медичними процедурами (наприклад, венепункція, встановлення центрального катетера, обрізання); слизово-шкірні кровотечі (наприклад, ротові, носові); внутрішньочерепні кровотечі. Деякі види кровотеч можуть бути небезпечними для життя та вимагати негайної медичної допомоги.

Приблизно у 50-60% пацієнтів із гемофілією А спостерігається тяжка форма хвороби. Більшість хворих із тяжкою гемофілією А мають нуль-мутацію; найчастіше це інверсія інтрона 22 гена F8.

   Легкий ступінь  Середній ступінь  Важкий ступінь
Пацієнти у %  circle small 28 circle small 33 circle small 48
Рівень фактора зсідання 

 5-40 МО/дл
(0,05-0,40 МО/дл)

 1-<5 МО/дл
(0,01- < 0,005 МО/дл)
 <1 МО/дл
(<0,01МО/дл)
Рівень FVIII у %  circle big 5 circle big 1 circle big  1
Особливості кровотечі  Спонтанні кровотечі бувають рідко 

Cерйозні кровотечі спостерігаються при операціях та після тяжких травм

Періодичні спонтанні кровотечі 

Подовжені кровотечі після незначних травм та хірургічних
утручань

Спонтанні кровотечі у суглобах або м’язах за відсутності ідентифікованої
травми

У хворих із тяжкою гемофілією А спостерігаються постійні спонтанні кровотечі в суглоби, м’язи та внутрішні органи

Такі кровотечі є серйозною медичною проблемою, оскільки вони спричиняють біль і можуть призвести до утворення хронічного набряку, деформації, зниження рухомості та тривалого ушкодження суглоба.

Крім негативного впливу на якість життя пацієнтів, кровотечі можуть становити загрозу життю, якщо вони локалізуються у життєво важливих органах, наприклад, у головному мозку.

КЛIНIЧНI СИМПТОМИ ГЕМОФIЛIЇ A ТА ДIАГНОСТИКА

Характерним фенотиповим проявом гемофілії є тенденція до крововиливів

Хоча наявність кровотеч в анамнезі відзначається протягом усього життя, деякі діти з тяжкою гемофілією можуть не мати симптомів кровотечі до більш пізнього віку, коли вони починають ходити або бігати.

У пацієнтів із легкою гемофілією кровотеч може і не бути до моменту отримання травми або проведення хірургічного втручання.

Ступінь тяжкості кровотечі при гемофілії зазвичай корелює з рівнем фактора згортання.

При легкому ступені важкості, рівень FVIII складає 5-40%, при помірному – 1-5%, при важкому – <1% FVIII. Люди з легкою формою гемофілії не обов’язково мають проблеми з кровотечами до тих пір, поки вони не зазнають серйозної травми або операції. У пацієнтів з важкою формою гемофілії спостерігаються постійні спонтанні кровотечі в суглоби, м’язи та внутрішні органи. У новонароджених та дітей з важкою формою гемофілії у віці молодше 2 років спостерігаються кровотечі у м’які тканини та внутрішньом’язові кровотечі.

Більшість кровотеч у пацієнтів, хворих на гемофілію A, виникають в суглоби, м’язи та внутрішні органи.

Деякі кровотечі можуть бути загрозливими для життя та потребують негайної медичної допомоги (наприклад, внутрішньочерепний крововилив).

Клінічні ознаки гемофілії включають виражене утворення синців, тривалі або сильні кровотечі після травми або проведення хірургічного втручання, а також спонтанні кровотечі в суглоби, м’язи, м’які тканини. Ця схильність до кровотеч, інтенсивність якої зростає, зазвичай триває все життя, хоча в деяких дітей, хворих на тяжку гемофілію, можуть відзначатися симптоми, лише коли вони починають ходити або бігати. Водночас у людей літнього віку може спостерігатися зниження вираженості симптомів, оскільки рівень їхньої активності з віком зменшується.

Запідозрити гемофілію, можна в наступних випадках:

  • легке утворення синців у ранньому дитинстві;
  • «спонтанні» кровотечі (кровотечі внаслідок відсутності очевидної/відомої причини), зокрема в суглоби, м’язи та м’які тканини;
  • значні кровотечі після травми або хірургічного втручання.

Приблизно 2/3 усіх пацієнтів мають кровотечі в сімейному анамнезі. Однак 1/3 усіх нових випадків гемофілії A виникають унаслідок спонтанної мутації за відсутності такої в сімейному анамнезі.

Остаточний діагноз гемофілії A залежить від аналізу на кількість фактора, який демонструє дефіцит FVIII.

Діагноз гемофілії A — лабораторний аналіз

 

Аналіз

Результати аналізу на гемофілію A

Скринінг
Загальний аналіз крові Нормальна кількість тромбоцитів
АЧТЧ Подовження АЧТЧ
ПЧ Нормальний ПЧ
Введення гепарину в клінічному анамнезі Виключений
1:1 АЧТЧ, змішані аналізи Вказує на дефіцит фактора
Діагностика
Активність FVIII Зменшена (≤40% від норми)
Додаткові аналізи, зокрема генетичні аналізи
Анти-FVIII антитіла («інгібітори») Негативний при діагнозі (може стати позитивним після введення екзогенного FVIII)
Секвенування гена F8 — аналіз на інверсію інтрону 22 у пацієнтів із тяжкою гемофілією A
(<1% норми FVIII)
Виявлена мутація(-ї)
АЧТЧ — активований частковий тромбопластиновий час; F — фактор; ПЧ — протромбіновий час

АЧТЧ — активований частковий тромбопластиновий час; F — фактор; ПЧ — протромбіновий час

ЛІТЕРАТУРА

  1. WFH Guidelines for the Management of Hemophilia, 3rd edition. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32744769/
  2. Canadian Hemophilia Society. What is hemophilia? http://www.hemophilia.ca/en/bleeding-disorders/hemophilia-a-and-b/what-is-hemophilia
  3. Guidelines for the management of hemophilia. 2012. http://www1.wfh.org/publications/files/pdf-1472.p
  4. Berntorp E, Shapiro AD. Modern haemophilia care. The Lancet 2012; 370:1447-1456
  5. Franchini M, Mannucci PM. Hemophilia A in the third millennium. Blood Rev 2013:179-84
  6. Flood, E et al. Illustrating the impact of mild/moderate and severe haemophilia on health-related quality of life: hypothesised conceptual models. European Journal of Haematology 2014; 93: Suppl. 75, 9–18.
  7. Young G. New challenges in hemophilia: long-term outcomes and complications. Hematology Am Soc Hematol Educ Program 2012; 2012: 362–8.
  8. Zanon E, Iorio A, Rocino A, et al. Intracranial haemorrhage in the Italian population of haemophilia patients with and without inhibitors. Haemophilia 2012; 18: 39–45.
  9. Medscape, Hemophilia A overview https://emedicine.medscape.com/article/779322-overview#
  10. Спадкова та набута гемофілія А: сучасні підходи до лікування з клінічними прикладами
    Цимбалюк-Волошин І.П., Кучкова О.Ю. «Спадкова та набута гемофілія А: сучасні підходи до лікування з клінічними прикладами» https://www.umj.com.ua/article/218341/spadkova-ta-nabuta-gemofiliya-a-suchasni-pidhodi-do-likuvannya-z-klinichnimi-prikladami