ФІЗІОТЕРАПІЯ ТА ПРОГРАМИ ФІЗИЧНИХ ВПРАВ ПРИ ГЕМОФІЛІЇ

Фізіотерапія/реабілітація особливо важлива для функціональних покращень та відновлення після кровотеч у кістково-м’язовій системі, а також для осіб із встановленою гемофільною артропатією.

Фізіотерапевти й лікарі з професійних захворювань та/або терапевти фізичної медицини мають бути постійним членом бригади з лікування гемофілії. Їхня робота з пацієнтами та їхніми сім’ями повинна починатися з часу встановлення діагнозу; вони залишаються важливими для пацієнта протягом усього його життя.

Фізіотерапія при гемофілії визнана засобом для покращення якості життя, часу загоєння та зменшення частоти кровотеч, а також для профілактики руйнування суглобів унаслідок множинних кровотеч.

Фізична терапія та реабілітація в лікуванні пацієнтів з гемофілією проводиться з використанням силових тренувань та вправ на гнучкість, сенсомоторної перепідготовки, а також вправ для рівноваги та функціональних вправ для відновлення або збереження функції суглобів та м’язів.

При гострих кровотечах в м’язи та суглоби, на додаток до введення концентратів фактора згортання, як допоміжне лікування може використовуватися фізіотерапевтичний метод PRICE (захисні пристосування, спокій, лід, компресія та підняте положення кінцівки).

У хворих на гемофілію з гемартрозом фізіотерапевтичні вправи, на фоні повноцінної профілактичної терапії, слід починати, як тільки симптоми болю припиняться.

Реабілітація повинна включати як активні, так і пасивні рухові вправи.

Пацієнту слід продовжувати активні вправи та тренування направлені на покращення гнучкості, рівноваги та координації, доки не буде відновлено повний діапазон рухів і функцій суглоба (на рівні, як до кровотеч) та не зникнуть ознаки гострого синовіту

Для безпеки, фізіотерапевтичні програми для пацієнтів, хворих на гемофілію мають призначатися та контролюватися відповідними фахівцями, які мають досвід роботи в галузі гемофілії, та повинні пристосовуватися індивідуально до потреб кожної особи.

Пацієнтам необхідно отримувати замісну терапію, рекомендовану їхнім гематологом, яка дозволяє брати участь у фізіотерапевтичних програмах.

ЛІТЕРАТУРА

  1. WFH Guidelines for the Management of Hemophilia, 3rd edition. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32744769/
  2. Guidelines for the management of hemophilia. 2012. Available at: http://www1.wfh.org/publications/files/pdf-1472.pdf [Accessed April 2020].
  3. Wagner B, et al. Wien Klin Wochenschr 131, 558–566 (2019).