ГЕМОФІЛІЯ ТА АЛКОГОЛЬ

Чому люди починають вживати специфічні речовини або алкоголь? Частіш за все – через тиск з боку інших (проблеми у відносинах, на роботі, в сім’ї тощо), або через ту дію на тіло або мозок, яку спричиняє вживання алкоголю та речовин, або ж через поєднання цих двох причин. Нерідко буває вкрай складно уникнути ситуацій, які приводять до вживання. Лише подумайте про тютюн, кофеїн, рецептурні ліки, нерецептурні ліки, психоактивні речовини. Їх вживання є поширеним явищем у сучасному суспільстві. Люди курять цигарки задля зменшення стресу, вживають кофеїн задля енергії, приймають знеболююче задля зменшення болі.

Що це може означати, особливо в непрості періоди життя людини?

Багато соціальних заходів – зустрічі з родичами або друзями, святкування визначних подій, традиційні свята, корпоративні заходи на роботі тощо – зазвичай включають у себе вживання алкогольних напоїв. З плином часу, як ми стаємо дорослішими і наше соціальне коло спілкування збільшується, таких заходів (і причин для вживання алкоголю) стає більше. Час від часу ви опиняєтеся в оточенні, в якому практикується вживання психоактивних речовин. Тому, перш ніж ви станете перед необхідністю зробити вибір «вживати чи ні», давайте поговоримо про декілька моментів, які зможуть стати в нагоді при тому виборі.

Як психоактивні речовини й алкоголь впливають на тіло

Речовини й алкоголь спричиняють різні дії на людське тіло й організм. В разі, якщо ви маєте коагулопатію, вам завжди треба мати на увазі ще й цей елемент. Ви стаєте відповідальними за вашу поведінку, як гарну, так і ні. Ознайомтеся, будь ласка, із інформацією нижче, ретельно її обміркуйте й зробіть виважений вибір:

  • Вживання навіть невеликих доз алкоголю може вплинути на процеси згортання крові
    Вживання алкоголю схоже на прийом аспірину – алкоголь також є розріджувачем крові. В разі наявності коагулопатії, це означає ще більше погіршення згортання крові.
  • Вживання алкоголю несумісне з деякими вірусними інфекціями
    Якщо ви маєте таку вірусну інфекцію, як гепатит С або ВІЛ, вживання алкоголю ще більше руйнує вашу печінку (у порівнянні зі шкодою, яку спричиняє алкоголь на печінку людини без цих інфекцій). Якщо ви приймаєте антиретровірусні препарати (в разі ВІЛ), вживання алкоголю підвищує ризик виникнення серйозних захворювань печінки.
  • Речовини й алкоголь несумісні з препаратами від коагулопатій
    Взаємодія між певними лікарськими препаратами й речовинами, в тому числі препаратами, які призначаються пацієнтам із коагулопатіями, може бути невідомою, мало дослідженою, на ранніх стадіях вивчення тощо, а отже поєднання таких препаратів із алкоголем та/або психоактивними речовинами може спричинити велику шкоду організму – включаючи смерть.
  • Алкоголь – це речовина-депресант
    Вживання алкоголю підвищує відчуття депресії й суїцідальні схильності.
  • Не існує доказів користі вживання невеликих доз алкоголю
    Єдина доведена користь від вживання невеликих доз алкоголю (насамперед червоного вина) – для людей похилого віку, які знаходяться під ризиком розвинення хвороби серця і які не мають жодних проблем, які б робили вживання алкоголю проблематичним.
  • Більшість психоактивних речовин і алкоголь спричиняють залежність
    Будь-яка залежність може зруйнувати ваше життя. Вживання заборонених речовин і алкоголю зазвичай не бувають одноразовим явищем. Позбутися будь-якої звички частіш за все – надскладна задача, тому додавання залежності в перелік ваших звичок імовірніш за все призведе до того, що в разі бажання позбутися залежності, зробити це буде неймовірно складно.
  • Вживання надмірних кількостей алкоголю або психоактивних речовин є небезпечним
    Це може призвести до травм і поранень, або через втрату рівноваги або через втрату свідомості. Так званий «п’яний кураж» впливає на вашу здатність тверезо оцінювати ситуації й ризики, і спричиняє таку ризиковану поведінку, яка зазвичай вам невластива – наприклад, бійки, незахищений секс, спроби виконати небезпечні трюки тощо.
  • Алкоголь, тютюн і більшість речовин є подразниками
    Певні речовини, в тому числі тютюн і алкоголь, можуть викликати подразнення тканин стравоходу, легень і шлунку, спричиняючи рак та інші захворювання.
  • Існують певні закони стосовно вживання алкоголю й речовин
    У кожній країні існують юридичні обмеження стосовно мінімального віку, в якому людині дозволяється вживати алкоголь і тютюн. Незважаючи на те, що в деяких державах світу існують закони стосовно медичного вживання певних психоактивних речовин – таких, як марихуана, барбітурати, амфетаміни тощо – у більшості світу вони є поза законом (принаймні вживання цих речовин не під контролем медичних фахівців) і може призвести до серйозних наслідків і юридичних ускладнень у вашому житті.

Беручи на себе відповідальність

Ви коротко ознайомилися з можливими наслідками, які спричиняє вживання алкоголю й речовин, ви виважили всі «за» та «проти», і все ж таки вирішили прийняти участь у певному заході, на якому передбачається вживання алкоголю. В такому випадку варто пам’ятати про декілька моментів стосовно відповідальної поведінки, які дозволять вам гарантувати собі більше безпеки і менше ризиків:

  • Обмежте кількість вживання
    Ви можете пропускати чергу (час від часу наливати в свій келих воду замість алкоголю), пити повільно і обов’язково споживати їжу під час вживання алкоголю.
  • Не піддавайтеся на тиск із боку оточуючих
    Якщо ви не хочете пити алкоголь, палити або вживати психоактивні речовини, просто не робіть цього. Ігноруйте всі оті «ти мене поважаєш?», «нумо, тільки разочок, задля мене / нашої дружби / тощо», «чи ти боягуз?» тощо. Таким самим чином – будь ласка, не спричиняйте подібного тиску на інших, кожен має право робити власний вибір.
  • Будь певними, що ви або ваші друзі не будуть вести автівку під дією алкоголю або речовин
    Або заздалегідь договоріться про те, хто в вашій компанії буде водієм, або заздалегідь подумайте про таксі і те, як ви будете його викликати і як за нього сплачувати.
  • Пам’ятайте про небезпечність поєднання алкоголю з психоактивними речовинами або з певними лікарськими препаратами
    Як алкоголь, так і рецептурні препарати, так і нерецептурні, так і психоактивні речовини – можуть взаємодіяти між собою, утворюючи небезпечні, а й інколи смертельні комбінації, особливо якщо в цій комбінації приймають участь декілька різновидів речовин і алкоголю. Обов’язково проконсультуйтеся зі своїм лікарем стосовно того, як саме взаємодіють ті препарати, які ви вживаєте, із алкоголем!

ЛІТЕРАТУРА

  1. https://stepsforliving.hemophilia.org/step-up/maintaining-a-healthy-body/drugs-and-alcohol