ФІЗИЧНА АКТИВНІСТЬ ПАЦІЄНТІВ, ХВОРИХ НА ГЕМОФІЛІЮ A
Всесвітня федерація гемофілії та Національний фонд гемофілії заохочують людей, хворих на гемофілію (PWH), брати участь у рутинному повсякденному житті. Переваги фізичної активності для пацієнтів, хворих на гемофілію, включають покращення здоров’я суглобів, кісток і м’язів. Серед дорослих, хворих на гемофілію, регулярна фізична активність допомагає запобігти ожирінню та іншим хронічним захворюванням. У дітей та підлітків, хворих на гемофілію, фізичні вправи підтримують здоров’я суглобів, кісток і м’язів, забезпечують контролювання ваги та знижують тривожність.
РЕКОМЕНДАЦІЇ ВСЕСВІТНЬОЇ ФЕДЕРАЦІЇ ГЕМОФІЛІЇ ЩОДО ФІЗИЧНОЇ АКТИВНОСТІ ПАЦІЄНТІВ, ХВОРИХ НА ГЕМОФІЛІЮ A:
- Для того, щоб покращувати фізичний стан і нормальний розвиток нейром’язової системи, з особливим акцентом на силові вправи, координацію, загальний фізичний розвиток, фізичну функціональність, здорову вагу та самоповагу, потрібно заохочувати фізичну активність.
- У хворих зі значною дисфункцією кістково-м’язової системи потрібно заохочувати види активності з силовими тренуваннями, які сприяють розвитку та підтриманню достатньої щільності кісток до ступеня, який дозволяє стан їхніх суглобів.
- Вибір активності має відображати індивідуальні побажання хворого/інтереси, фізичні можливості, фізичний стан, місцеві традиції та доступні ресурси.
- Слід заохочувати неконтактні види спорту, такі як плавання, ходіння, гольф, бадмінтон, стрільба з лука, їзда на велосипеді, веслування, вітрильний спорт і настільний теніс.
- Висококонтактних видів спорту і видів спорту із зіткненнями, таких як футбол, хокей, регбі, бокс і боротьба, а також високошвидкісних видів спорту, таких як мотокрос і катання на лижах, варто уникати, оскільки вони можуть завдати травм, що загрожують життю, якщо хворий не перебуває на профілактичному лікуванні для такого виду активності.
- До участі в такого роду фізичної активності пацієнт має проконсультуватися з фахівцем із кістково-м’язової системи, щоб обговорити її доречність, захисне спорядження, профілактику (фактор та інші заходи) і фізичні навички, необхідні для початку такої активності. Це особливо важливо, якщо в пацієнта є проблемні суглоби/суглоби-мішені.
- Суглоби-мішені під час активності можна захищати бандажами або шинами, особливо коли попередньо не введений фактор згортання.
- Профілактичне застосування концентратів фактору згортання крові рекомендується до початку видів активності з підвищеним ризиком травмування.
- Для того, щоб знизити ймовірність повторної кровотечі, активність після кровотечі потрібно відновлювати поступово.
ЛІТЕРАТУРА
- Wang M, et al. Blood Coagul Fibrinolysis. 2016 Oct; 27(7): 737–744.
- Guidelines for the management of haemophilia. 2012. Available at: http://www1.wfh.org/publications/files/pdf-1472.pdf [Accessed April 2020].